Case study:
BAZAR
Sklep internetowy

Bardzo głęboki research problemu i niespotykany flow pracy”.

– Arkadiusz Dmitruk,
właściciel sklepu BAZAR

Najpierw dokładna analiza.

Co nie grało w starym sklepie?

Wraz z rozwojem skali biznesu zmieniają się potrzeby i wymagania wobec narządzi sprzedażowych, takich jak sklep internetowy. Zmieniają się także trendy w designie graficznym i technologia, z której korzystają użytkownicy.

Na początku wnikliwie przeanalizowaliśmy problemy UXowe starego sklepu i dokładnie przyjrzeliśmy się jak działa biznes od środka.

Następnie na podstawie naszych badań stworzyliśmy szczegółowy audyt i prezentację pokazującą klientowi jak można zaradzić jego problemom.

Dane wskażą Ci drogę.

3 miesiące przed rozpoczęciem budowy nowego sklepu zainstalowaliśmy w starym sklepie narzędzia do analityki Google. Dane z tego okresu pozwoliły nam na ułożenie priorytetów oraz podejmowaniu decyzji projektowych w oparciu o twarde dane.

Wiedząc, że 67% wejść na strony produktów występuje z telefonów, a 81% zakupów na komputerach stacjonarnych podjęliśmy decyzję o konieczności ujednolicenia doświadczenia zakupowego na telefonie i komputerze oraz konieczności stworzenia tzw. listy ulubionych produktów.

Źródło: Google Analytics

Jedną z najważniejszych kwestii do rozwiązania był wysoki, bo wynoszący aż 36,27% bounce rate (czyli ilość osób, które opuszczają stronę nie wchodząc z nią w żadną interakcję). Na urządzeniach mobilnych wynosił on aż 41,87%.

Dodatkowo cenną informacją było, to że większośc klientów sklepu korzysta z telefonów IPhone 6s i przeglądarek Safari. Skłoniło nas to do optymalizacji layoutu pod to urządzenie i zwiększeniu ilości testów na przeglądarce Safari.

Precyzyjne ustalenie funkcjonalności​.

Wierzymy, że precyzyjne opisanie funkcji jakie musi spełniać sklep w postaci krótkich historyjek użytkownika pozwala dokładnie zrozumieć wykonacom czego się od nich oczekuje, lepiej przewidzieć potencjalne problemy, przedewszystkim także uszeregować priorytety względem wartości biznesowej.

Źródło: Nasze konto Trello

Jak wyglądają takie scenariusze? Oto dwa przykłady:
1. Jako KLIENT sklepu mam możliwość zapisania produktu do listy ulubionych, aby móc dokończyć transakcję na innym urządzeniu.
2. Jako PRACOWNIK sklepu mam możliwość automatycznego drukowania listu przewozowego dla kuriera w oparciu o dane jakie podał klient podczas zakupu.

Stworzenie nowego sklepu​ internetowego.

Niezwykły sklep w którym odbywając się koncerty i turnieje ping-ponga?​

BAZAR jest nieszablonowym sklepem oferującym zarówno wyselekcjonowaną markową odzież nową i używaną, ubrania customowe, starannie dobrane płyty winylowe oraz organizującym koncerty i turnieje tenisa stołowego.

Jak stworzyć dla tak nieszablonowego biznesu stronę sklepu internetowego mającą własny, unikatowy styl, a jednocześnie będącą intuicyjną w obsłudze?

Referencje od klienta i własne poszukiwania.

Jako referencje graficzne dostaliśmy bardzo minimalistyczną stronę balenciaga.com oraz strony najlepszych sklepów z modą luksusową i streetwearem na świecie: ssense.com, farfetch.com.

Następnie sami przeszliśmy przez pół internetu, aby znaleść na różnych innych sklepach i stronach modowych elementy, które mogły być dla nas inspiracją. Szczególnie wyróżniliśmy slamjamsocialism.com, ln-cc.com, 5pm.fr oraz souvenirofficial.com.

Na koniec researchu przygotowaliśmy krótką prezentację i wspólnie przedyskutwaliśmy z klientem wyniki naszych poszukiwań. W rezultacie my mieliśmy jasną wizję w którym kierunku podążać, a klient wiedział, że zrozumieliśmy jego oczekiwania.

Nietrywialny podział kategorii produktowych.​

Utarło się, że w sklepie odzieżowym istnieje klasyczny podział Kobieta / Mężczyzna. W Bazarze kobiety często kupują odzież pozornie dla mężczyzn i odwrotnie.

Tradycyjny sklep odzieżowy nie stawia się nacisku na promowanie kultury. Bazar oferuje oprócz ubrań także płyty winylowe, czasopisma o modzie, współczesnym designie i wydarzenia kulturalne.
W tradycyjnym sklepie większość produktów nie jest unikatowych 1of1. W Bazarze ponad 90%.

Trzeba przyznać, że musieliśmy się sporo nagłowić nad tym jak rozwiązać problem tej nietrywialnej taksonomii. Rozwiązaniem problemu było stworzenie kilku prototypów i przetestowanie ich razem z klientem, aby wybrać najlepszą opcję.

Projektujemy razem z klientem i jego pracownikami.

Nikt nie zna biznesu i jego potrzeb lepiej niż jego właściciel i pracownicy. Dlatego wierzymy, że powinni być oni wszyscy częścią procesu projektowego. Cykliczne spotkania i pokazywanie etapów budowy pozwala na uzyskanie najlepszych rezultatów, a także buduje zaufanie i relacje pomiędzy obiema stronami.

Dzięki bliskiej współpracy, godzinom spędzonych na wspólnych naradach, zaproponowaniu kilku różnych prototypów oraz niezliczonej ilości testów udało nam się wspólnie  z pracownikami i właścicielem sklepu rozwiązać wszystkie problemy jakie zostały nam postawione.

Pomagamy na zapleczu​.

Usprawnienie procesu fotografowania produktów.​

Ze względu na to, że ponad 90% produktów w Bazarze jest unikatowych, sesje fotografii produktowej to dla tego biznesu chleb powszedni.

Pomogliśmy usprawnić ten proces poprzez doradztwo w kupnie sprzętu, integrację aparatu fotograficznego z komputerem i programem Adobe Lightroom, ustawienie oświetlenia, przygotowanie szablonów maskowania w programie Adobe Lightroom oraz szkolenie z używania nowego programu i sprzętu.

Automatyzujemy zarządzanie zamówieniami i magazynem.​

90% produktów w Bazarze jest unikatowych. Poprzednia wersja sklepu borykała się z problemem usuwania ze sklepu zakupionych produktów i przywracaniem produktów, które klienci zakupili, ale nie dokonali płatności.

Zautomatyzowaliśmy obydwa procesy dodatkowo automatyzując drukowanie listów przewozowych dla kurierów oraz dostosowując panel zarządzania magazynem do potrzeb pracowników sklepu.

Wygodna poczta i stabliny hosting​.

Zapewniamy sklepowi internetowemu Bazar obsługę poczty (którą dodatkowo zintegrowaliśmy z serwisem Gmail, dzięki czemu pracownicy sklepu dostają notyfikacje o zakupie nowego produktu w sklepie lub o wiadomości od klienta na telefon i są w stanie szybko odpowiadać ze swoich smartfonów).

Hosting dostosowaliśmy do liczby odwiedzin sklepu. Dbamy także o bieżące aktualizacje oprogramowania.

Doradztwo w kampanii social mediach.​

W oparciu o dane zbierane o klientach, porze w jakiej odwiedzają sklep, kiedy dokonują zakupów, jaka jest ich struktura wiekowa i zainteresowania mogliśmy pomóc zaplanować kampanię promującą w social mediach nowy sklep i nowe produkty.

Podsumowanie

Udało nam się stworzyć sklep, który zarówno jest bardziej intuicyjny dla użytkowników. Bounce Rate zmniejszył się z 36,27% do 26,56%. Szczególnie udało się poprawić doświadczenie na urządzeniach mobilnych zmniejszając Bounce Rate z 41,87% do 32,74%. Średnia ilość użytkowników odwiedzających także znacząco się poprawiła (wcześniej wynosiła ok. 13 tys. miesięcznie).

Żródło: Google Analytics

Układ graficzny zaproponowany przez nas zarówno jest nowatorski, a jednocześnie odnosi się do referencji klienta. Udało nam się to osiągnąc wybierając najlepsze rozwiązania ze stron i sklepów modowych, a jednocześnie proponując wykorzystanie elementów UI, które dotychczas były stosowane w aplikacjach i grach mobilnych.

Automatyzacja listów przewozowych, indywidualnie dopasowany system zarządzania magazynem, synchronizacja poczty z Gmailem i usystematyzowany proces w studiu fotograficznym wykorzystujący autosynchronizację z programem Adobe Lightroom. Wszystko to pozwoliło na wygospodarowanie dodatkowego czasu dla pracowników i właściciela sklepu. Teraz nareszcie mają więcej czasu, aby skupić się na tym co istotne.

Wszystkie dane i materiały zostały udostępnione za zgodą klienta.


Sitemap